Дилятація звужень стравоходу, воротаря, анастомозів

Розширення звужень стравоходу, воротаря і анастомозів – це процедура, яка допомагає відновити прохідність необхідних анатомічних структур при їхньому звуженні (стриктурах).

Дилятація необхідна для поліпшення якості життя пацієнта, повернення його здатності харчуватися самостійно.

Відновлення прохідності стравоходу, воротаря або анастомозів можливо двома способами:

  1. Балонна дилятація має на увазі використання спеціальної трубки (балонного катетера) з можливістю роздування на одному кінці. Після доставки балонного катетера в місце фіксації лікар нагнітає в нього рідину до набуття ним необхідної величини і розширення просвіту органу.
  2. Бужування – це спосіб розширення трубчастих органів за допомогою особливого інструменту – бужа. Він являє собою гнучку або ригідну (жорстку) трубку певного калібру. Під час втручання використовується кілька бужів (в середньому 2-3), які мають наростаючий діаметр. Таким чином лікар поступово розширює звужену ділянку органу.

Причини виникнення стриктур

Аномальні звуження стравоходу, воротаря і анастомозів виникають внаслідок запальних та інших захворювань:

  • езофагіт, виразкова хвороба шлунка;
  • хімічні опіки верхніх відділів шлунково-кишкового тракту;
  • перенесені інфекційні захворювання (в тому числі туберкульоз);
  • пухлини стравоходу, воротаря, органів грудної клітки;
  • як наслідки променевої терапії;
  • стан після склерозування варикозно розширених вен стравоходу;
  • рубцеві зміни після проведених раніше оперативних втручань (в тому числі стриктури езофагогастро- або езофагоентероанастомозів);
  • травми.
10

Балонна дилятация звужень

Це малоінвазивний метод лікування стриктур за допомогою балонного розширювача. Маніпуляція відбувається під контролем ендоскопії з використанням загального наркозу або седації пацієнта.

Через ротову порожнину вводиться ендоскоп, який представляє собою гнучку трубку з камерою, джерелом світла і можливістю подачі додаткових інструментів. Лікар визначає місце звуження, в яке вводиться балонний катетер. Його фіксують, нагнітають рідину для набуття балоном необхідного калібру, залишають на деякий час в місці фіксації. Далі катетер здувають, витягають з просвіту органу.

Залежно від ступеня звуження можливе проведення декількох маніпуляцій балонної дилатації. При цьому з кожною процедурою підвищується обсяг нагнітання балона для збільшення діаметра стриктури.

Бужування стриктур

Бужування стриктур

Процедура введення бужів також є малоінвазивною і має на увазі використання гастроскопії. Під контролем камери лікар досягає місця звуження, визначає його хід, напрямок, а також еластичність стінок стравоходу. Якщо стінка податлива, то можливе використання гнучкого бужа, якщо ригідна – жорсткого. Початковий калібр трубки відповідає звуженій ділянці органу. Лікар вводить буж по всій протяжності стриктури кілька разів і витягує його, замінюючи трубкою більшого діаметра. Таким чином, за одну процедуру використовується 3-4 бужа.

Кількість процедур, інтервали між ними підбираються індивідуально в залежності від кожного окремого випадку.

Перед балонною дилятацією, бужуванням можливо також проведення рентгенографії, КТ або МРТ з додатковим контрастуванням для точного визначення кількості звужень, їх величини і протяжності.

При наявності у пацієнта злоякісної пухлини, яка підлягає радикальному видаленню, бужування або балонна дилатація не проводяться до оперативного втручання.

Після досягнення хірургами оптимального результату можливе призначення підтримуючих маніпуляцій з інтервалом від 1 тижня до 1 місяця. Це необхідно для досягнення стійкого результату лікування і може тривати 3-6 місяців після набуття необхідного просвіту органу.

Можливості малоінвазивної хірургії в лікуванні стриктур стравоходу, воротаря і анастомозів досить широкі. Це дозволяє лікарю підібрати необхідний метод лікування, калібр інструменту, визначити кількість процедур, інтервали між ними. Такий індивідуальний підхід до пацієнта оптимізує терміни і результати лікування в кожному індивідуальному випадку для поліпшення якості життя пацієнта.

ua-logo

запишіться на прийом зараз