Ендоскопічна папілосфінктеротомія

Ендоскопічна папілосфінктеротомія – це один з методів лікування захворювань жовчних протоків із застосуванням ендоскопічної ретроградної холангіопанкреатографія (ЕРХПГ). Полягає він в розтині великого сосочка 12-палої кишки (також називається великим дуоденальним або фатеровим сосочком).

Великий дуоденальнийсосочок – це анатомічне утворення в 12-палій кишці. У ньому знаходиться спеціальний отвір, який регулює надходження жовчі та секрету підшлункової залози в 12-палу кишку. Цей отвір називається сфінктером Одді.

Таким чином, лікар під контролем ендоскопа розтинає великий дуоденальний сосочок разом зі сфінктером Одді. Це необхідно для нормалізації надходження жовчі і секрету підшлункової залози при різних захворюваннях.

Покази до процедури

Оскільки суть методу полягає в розсіченні фатерового сосочка і дуоденального сфінктера, то покази до нього – це всі захворювання, які супроводжуються такою необхідністю. До них відносяться:

  • холедохолітіаз (камені жовчовивідних протоків);
  • внутрішньопечінкові жовчні камені;
  • звуження (стриктури) жовчних шляхів і дуоденального сфінктера;
  • дисфункція сфінктера Одді;
  • паразитарні захворювання (закупорка протоків грудками гельмінтів);
  • новоутворення жовчовивідних шляхів і протоків підшлункової залози;
  • анатомічні аномалії, які перешкоджають нормальному надходженню жовчі і секрету підшлункової залози.

Покази і об’єм втручання завжди визначається індивідуально лікарем. Це завжди залежить від багатьох факторів.

Протипокази

Як і будь-яка хірургічна маніпуляція, ендоскопічна папілосфінктеротомія має свої протипоказання:

  • хронічні захворювання в стадії декомпенсації;
  • патології, які супроводжуються порушенням згортання крові;
  • вагітність;
  • гострий панкреатит.

Якщо ви приймаєте препарати, що розріджують кров, варто звернутися до лікаря для тимчасової відміни препарату. При наявності хронічних захворювань, які вимагають постійного прийому медикаментів (цукровий діабет, гіпертонічна хвороба) також необхідна консультація лікаря і, можливо, корекція дози ліків.

Якщо у вас спостерігалися алергічні реакції в минулому, слід заздалегідь про це попередити.

Як проходить процедура

Дане втручання відноситься до малоінвазивних. Мається на увазі швидкий період реабілітації, найменший ризик ускладнень і мінімальна кількість розрізів і, отже, рубців.

Також важливою перевагою ендоскопічної папілосфінктеротомії є відсутність загального знеболення. Використовуються спеціальні седативні (заспокійливі препарати), які мають на увазі занурення людини в стан поверхневого сну.

1429260455rhpg

Для початку вводиться ендоскоп через глотку. На її задню стінку розпорошуються знеболюючі препарати для мінімізації дискомфорту при ковтанні трубки. Після проходження стравоходу, шлунка, ендоскоп потрапляє до 12-палої кишки для огляду стану дуоденального сосочка і сфінктера Одді.

При необхідності лікар нагнітає повітря для кращої видимості всіх структур, вводить контрастне підсилення. Воно необхідне для того, щоб упевнитися в непрохідності жовчних шляхів або протоків підшлункової залози.

Далі, упевнившись у правильності діагнозу, лікар виконує розсічення фатерового сосочка і сфінктера Одді. Це робиться за допомогою спеціального інструменту – сфінктеротома (папілотома). Вони бувають різної довжини, діаметру або можуть відрізнятися типом ріжучого наконечника. Ці всі характеристики підбираються індивідуально під кожного пацієнта.

Сам процес папілосфінктеротомії не приносить дискомфорту або болю. Дані анатомічні утворення не мають нервових больових закінчень.

Після процедури

Оскільки маніпуляція проводиться без використання загального знеболення в амбулаторних умовах, зазвичай після процедури пацієнт може повертатися додому.

Можливі відчуття розпирання в животі, першіння в горлі, які є нормою і не потребують медичної допомоги. Вони минають самостійно протягом декількох днів. Іноді лікар може призначити антибіотики після маніпуляції. Це необхідно для профілактики бактеріальних ускладнень.

Ендоскопічна папілосфінктеротомія – це альтернатива відкритому оперативному втручанню, яка застосовується при великій кількості захворювань жовчних шляхів і протоків підшлункової залози. Вона не вимагає загального знеболення, не приносить дискомфорту і болю, має мінімальний період реабілітації.

ua-logo

запишіться на прийом зараз