Великий дуоденальнийсосочок – це анатомічне утворення в 12-палій кишці. У ньому знаходиться спеціальний отвір, який регулює надходження жовчі та секрету підшлункової залози в 12-палу кишку. Цей отвір називається сфінктером Одді.
Таким чином, лікар під контролем ендоскопа розтинає великий дуоденальний сосочок разом зі сфінктером Одді. Це необхідно для нормалізації надходження жовчі і секрету підшлункової залози при різних захворюваннях.
Як проходить процедура
Дане втручання відноситься до малоінвазивних. Мається на увазі швидкий період реабілітації, найменший ризик ускладнень і мінімальна кількість розрізів і, отже, рубців.
Також важливою перевагою ендоскопічної папілосфінктеротомії є відсутність загального знеболення. Використовуються спеціальні седативні (заспокійливі препарати), які мають на увазі занурення людини в стан поверхневого сну.
Для початку вводиться ендоскоп через глотку. На її задню стінку розпорошуються знеболюючі препарати для мінімізації дискомфорту при ковтанні трубки. Після проходження стравоходу, шлунка, ендоскоп потрапляє до 12-палої кишки для огляду стану дуоденального сосочка і сфінктера Одді.
При необхідності лікар нагнітає повітря для кращої видимості всіх структур, вводить контрастне підсилення. Воно необхідне для того, щоб упевнитися в непрохідності жовчних шляхів або протоків підшлункової залози.
Далі, упевнившись у правильності діагнозу, лікар виконує розсічення фатерового сосочка і сфінктера Одді. Це робиться за допомогою спеціального інструменту – сфінктеротома (папілотома). Вони бувають різної довжини, діаметру або можуть відрізнятися типом ріжучого наконечника. Ці всі характеристики підбираються індивідуально під кожного пацієнта.
Сам процес папілосфінктеротомії не приносить дискомфорту або болю. Дані анатомічні утворення не мають нервових больових закінчень.
Після процедури
Оскільки маніпуляція проводиться без використання загального знеболення в амбулаторних умовах, зазвичай після процедури пацієнт може повертатися додому.
Можливі відчуття розпирання в животі, першіння в горлі, які є нормою і не потребують медичної допомоги. Вони минають самостійно протягом декількох днів. Іноді лікар може призначити антибіотики після маніпуляції. Це необхідно для профілактики бактеріальних ускладнень.
Ендоскопічна папілосфінктеротомія – це альтернатива відкритому оперативному втручанню, яка застосовується при великій кількості захворювань жовчних шляхів і протоків підшлункової залози. Вона не вимагає загального знеболення, не приносить дискомфорту і болю, має мінімальний період реабілітації.