Дилятація балоном пухлинних і доброякісних звужень жовчних протоків

Звуження, або стриктури, жовчних протоків можна розділити на дві великі групи. Перша – це доброякісні стриктури, які найчастіше виникають внаслідок перенесених запальнихзахворювань чи втручань:

2821743 (1)
  • лапароскопічна або відкрита холецистектомія;
  • видалення, пересадка печінки;
  • хронічний панкреатит;
  • виразкова хвороба 12-палої кишки;
  • травма жовчовивідних протоків;
  • втручання з вилучення каменів (конкрементів) жовчних шляхів.

Друга група стриктур виникає внаслідок злоякісних процесів:

  • рак підшлункової залози;
  • рак жовчного міхура;
  • наявність метастазів в жовчовивідних протоках;
  • холангіокарцинома.

У разі доброякісних звужень жовчних шляхів причиною є рубцеві зміни тканин. Діаметр жовчовивідних проток в середньому становить 2-3 мм. Тому будь-які захворювання, травми, операції, які призводять до утворення рубцевої тканини, здатні привести до критичного звуження жовчних шляхів.

Пухлинні стриктури виникають унаслідок деформації проток злоякісним процесом. В даному випадку виникають важкі жовтяниці із сильними змінами результатів біохімічного аналізу крові (високі цифри загального білірубіну за рахунок прямої або непрямої фракції). Першочерговим є лікування пухлини, яка спричинила звуження жовчних протоків. Але у важких випадках можливе тільки розширення жовчовивідних шляхів для тимчасового полегшення стану пацієнта.

Які існують методи лікування

Балонна дилятація (розширення) стриктур жовчних протоків можливо проводити двома способами:

  • антеградно;
  • ретроградно.

Обидва способи є малоінвазивними, можуть проводитися самостійно або комбінуватися між собою.

Антеградна дилятація

Антеградне втручання має на увазі доступ до жовчних протоків за ходом жовчі. Це відбувається шляхом проколу передньої черевної стінки, потрапляння в жовчні протоки через печінку під контролем УЗД. Через отвір вводять балонний дилятатор. Він являє собою гнучку трубку (катетер), на кінці якого знаходиться балон.

Дилятатор під контролем ендоскопа ведуть до місця звуження жовчної протоки. Далі в балон нагнітається рідина до набуття ним певної величини. Таким чином, створюється тиск на стінки звужених жовчних шляхів для їх розширення. Можливе проведення кількох процедур з використанням балонів різної величини для поступового розширення стриктури.

Варто відзначити, що антеградний спосіб дилятації жовчовивідних протоків є методом вибору при злоякісних стриктурах. Його перевагою, в порівнянні з ретроградною дилятацією, є можливість доступу до, так званих, "високих" стриктур. Тобто в місця, де жовчні протоки знаходяться близько до печінки.

Ретроградна дилятація

Ретроградний доступ виконується при проведенні ендоскопічної ретроградної холангіопанкреатографії (ЕРХПГ). В даному випадку передня черевна стінка не розтинається. Пацієнту вводиться ендоскоп, який далі під контролем лікаря проходить стравохід, шлунок, і через 12-палу кишку потрапляє в жовчні шляхи. Тобто доступ до жовчовивідних протоків здійснюється проти ходу жовчі – ретроградно.

Такого роду втручання найчастіше застосовується при доброякісних стриктурах жовчних шляхів. Його перевага - можливість проведення маніпуляції без застосування загального наркозу (на відміну від антеградного методу). А також зручність доступу до нижніх відділів жовчних шляхів.

Але лікарі завжди застосовують індивідуальний підхід. Ці методи не є взаємовиключними, а часто доповнюють один одного. Також можливе дроблення жовчних каменів, стентування жовчовивідних протоків, проведення папілосфінктеротомії та інших маніпуляцій в один прийом.

Дилятація звужень жовчних протоків є ефективним малоінвазивним методом для поліпшення стану пацієнта при доброякісних і пухлинних стриктурах жовчовивідних шляхів. Можливе застосування декількох методів для досягнення оптимального результату.

ua-logo

запишіться на прийом зараз