Видалення
конкрементів з
жовчних протоків

Камені (конкременти) жовчного міхура в 10-15% випадків потрапляють в жовчовивідні шляхи. Цей стан називається холедохолітіазом і може викликати жовчну кольку – різкий напад болю в правому підребер'ї.

Лапароскопічна холедохолітотомія – це сучасний метод малоінвазивної хірургії, видалення конкрементів жовчовивідних протоків за допомогою лапароскопа.

Laparoskopicheskaya-kholedokholitotomiya-titul-rus

Переваги методу

Раніше для видалення каменів і жовчних шляхів використовувалися класичні відкриті операції безпосередньо через розріз в передній черевній стінці. У наш час більшість операцій можливо проводити малоінвазивним методом.

Такий спосіб має масу переваг:

  • доступ до жовчних протоків при мінімальній травматизації: в середньому виконується 4 невеликих проколи в передній черевній стінці;
  • мінімальний ризик післяопераційних ускладнень;
  • швидкий період реабілітації;
  • рубці після операції маленьких розмірів, через кілька років взагалі стають непомітними.

Показания к процедуре

Хірурги проводять дане втручання при станах, коли конкременти жовчних протоків повністю їх перекривають і блокують надходження жовчі до 12-палої кишки. Цей стан називається холедохолітіазом, зустрічається при таких захворюваннях:

  • калькульозний холецистит (гострий і хронічний);
  • печінкова колька.

Противопоказания

Вам відмовлять у проведенні лапароскопічної операції і запропонують можливу альтернативу при таких патологіях:

  • порушення згортання крові (у тому числі при прийомі препаратів, що розріджують кров);
  • наявність гнійних ускладнень (абсцес жовчного міхура, гангренозний холецистит);
  • хронічні захворювання в стадії декомпенсації.

Підготовка до операції

Лапароскопічна холедохолітотомія має на увазі введення пацієнта в загальний наркоз. Проводиться консультація анестезіолога для виявлення можливих протипоказань до загального знеболення.

Вам призначать список обов'язкових обстежень перед процедурою:

  • клінічний і біохімічний аналіз крові;
  • загальний аналіз сечі;
  • УЗД органів черевної порожнини;
  • ймовірно додаткове призначення КТ, МРТ або інших методів візуалізації.
uzi

При наявності хронічних захворювань можливо знадобиться корекція дози медикаментів до і в післяопераційний період.

Слід попередити лікаря про наявність алергічних реакцій в минулому, особливо на медикаменти і наркоз.

При вагітності лікарями обговорюється доцільність проведення процедури, можливість її відстрочення.

Останній прийом їжі – за 8-10 годин до процедури, вранці можна вживати воду без добавок в невеликих кількостях. Також, за кілька днів до процедури, можливе призначення спеціальної дієти для запобігання зайвого газоутворення в кишечнику.

Як проходить операція

Тривалість втручання – 1-2 години.

Через 4 невеликих проколи (близько 1 см діаметром) в черевну порожнину вводяться всі необхідні інструменти і лапароскоп.

Хірург виділяє жовчний міхур, жовчовивідні шляхи. Робить розріз необхідної величини, видаляє конкременти. Далі заходить лапароскопом в жовчні протоки, щоб упевнитися в видаленні всіх каменів. Проводиться зупинка кровотечі, протоки вшиваються.

При необхідності проводиться холецистектомія – видалення жовчного міхура.

Післяопераційний період

Період перебування в стаціонарі після процедури зазвичай становить не більше трьох днів. Можливе призначення антибіотикотерапії для профілактики ускладнень. Детально про особливості дієти і подальшої реабілітації після операції розповість лікуючий лікар.

Ендоскопічна ретроградна холецістохолангіографія

У деяких випадках при холедохолітіазі можливо обмежитися ЕРХПГ з літотрипсією (дробленням каменів).

Даний метод показаний при невеликій кількості конкрементів діаметром не більше 20 мм. Його перевага над лапароскопічним втручанням полягає в меншому травмуванні. А також відсутністю необхідності загального наркозу. Це скорочує період реабілітації після процедури і дає можливість проводити маніпуляцію в амбулаторних умовах.

Ендоскопічна папілосфінктеротомія

Розсічення дуоденального гососочка і сфінктера Одді також може полегшити стан пацієнта при холедохолітіазі. Даний метод показаний при конкрементах менше 10 мм. Іноді камені такої величини можуть виходити самостійно, але таке трапляється не завжди.

Розсічення дуоденального сфінктера також проводиться в амбулаторних умовах, не вимагає загального наркозу, має швидкий період реабілітації.

Можливості малоінвазивної хірургії при видаленні конкрементів жовчовивідних проток досить великі. У більшості ситуацій можливо обмежитися ЕРХПГ або лапароскопічним холедохолітіазом. При високій ефективності даних втручань вони дозволяють пацієнтові не відставати від ритму життя, швидко відновлювати працездатність.

ua-logo

запишіться на прийом зараз